11. Jak tedy správně založit akvárium 

20.11.2020

Pokud jste četli očíslované články v radách zde na webu, tak už vlastně víte, jak na založení akvária jít. 

Možná si ale, po prostudování mých návodů, říkáte, jak to celé vlastně dát dohromady? Co udělat napřed, co potom? Nebo všechno naráz? 

Nebojte se, nenechám vás v tom :-) 

Níže vám vše shrnu, včetně komentářů, co kdy udělat atd. 

Než se však do zakládání akvária podle tohoto postupu pustíte, prostudujte si mé rady (od bodu 1), protože vycházím z toho, že je máte nastudované a už všechny informace z těchto článků zde neopakuji. 

Postup založení rostlinného akvária pro společenské ryby (nebo Bojovnici /Betta splendens/) krok za krokem

1) akvárium dobře vyčistěte - vypláchněte několikrát čistou vodou, NE saponáty 

2) na místo, kde akvárium bude, dejte podložku pod akvárium a na něj ho postavte (velké rovnou postavte na místo pro něj určené a čistěte tam, menší akvária, se kterými se dá manipulovat, vypláchněte, nalepte pozadí a pak jej teprve dejte na místo, kde bude)

3) u velkého akvária nyní nalepíte pozadí (u malého už máte nalepeno)

4) nyní nasypte dno

5) teď je čas na dekorace a při jejich umísťování ještě upravte dno tak, aby se svažovalo - buď směrem k filtru nebo k přední stěně

6) umístěte techniku (tedy filtr a topítko), ale zatím nic nezapínejte, jde jen o to, abyste zjistili, co kde bude a kolik to zabere místa. Podle toho ještě upravíte dekorace - na jejich posunutí ještě může dojít, až budete sázet rostliny

7) teď přijde na řadu napuštění části vody. Do akvária dejte malý talířek nebo misku a vodu napouštějte na něj tak, aby se co nejméně rozvířilo dno (něco se vždycky rozvíří, to pak ještě upravíte, až budete sázet rostliny) - POZOR, nenapouštějte vodu až nahoru, napusťte vodu trochu nad dno nebo maximálně do 1/3 výšky akvária

8) nyní přijdou na řadu rostliny. Pokud jste napouštěli vodu rovnou z vodovodu (velká akvária), je dobré teď nechat akvárium pár hodin stát, aby se teplota vody srovnala, případně z vody vyprchal chlór a rostliny sázet až za pár hodin. Prostě nesázejte tropické rostliny do ledové vody :-) Pokud jste (většinou u menších akvárií) použili vodu odstátou (i jen část vody a stačí i dvě hodiny), můžete rostliny rovnou zasadit. Pokud jste nepoužili substrát obohacený živinami, tak k rostlinám nezapomeňte ke kořenům dát nějaké hnojivo (nyní ještě ne tekuté, jen tablety do dna)

Foto je z restartu jednoho z mých akvárií. Po 7 letech provozu jsem jej předělala na jiný layout
Foto je z restartu jednoho z mých akvárií. Po 7 letech provozu jsem jej předělala na jiný layout


9) Pokud máte zasazeny rostliny, umístěné dekorace a techniku, můžete nyní dolít vodu skoro až pod okraj (ještě ne úplně nahoru, to až na úplný závěr, pokud byste ještě něco upravovali, tak ať vám to nepřeteče :-) )

Pozn.: nelekněte se, akvárium po napuštění vody může působit jako zakalené, to se po zapnutí filtru srovná, teď to neřešte. 

10) po nalití vody některé rostliny vyplavou, zasaďte je zpět a případně upravte dno, techniku i dekorace. Od akvária odstupte a podívejte se, zda se vám to takto líbí, případně ještě vše doupravte.

11) zapněte filtr a zkontrolujte, aby jeho výtok směřoval správně 

12) topítko se musí napřed teplotně srovnat s teplotou vody, jinak by prasklo, zapněte ho tedy o něco později (taky pozor na vaši bezpečnost, takže ho zapněte, až tam nebudete strkat ruce ;-) )

13) posledním krokem v založení akvária je dolití vody skoro pod okraj a umístění osvětlení (včetně krytu nebo krycího skla) a jeho nastavení na časy dle zabíhání akvária - viz můj článek o osvětlení

A máte akvárium založené. 

Nyní bude probíhat jeho zabíhání.

V prvním zhruba měsíci po založení akvária není akvárium pro ryby vhodné, mohlo by dojít k jejich otravě (čpavek, amoniak, dusíkaté látky - prozatím totiž není nastartována nitrifikace, která tyto škodliviny v kombinaci s rostoucími rostlinami odstraňuje)  a teprve zhruba po měsíci zajíždění akvária následuje postupné vpuštění ryb.

V nově založeném akváriu dochází občas k těmto problémům:

- nejčastěji zákaly (viz článek o vodě)

- nebo rostliny působí, jako že se jim nedaří (hlavně ty z obchodů - viz můj článek o rostlinách)

- popřípadě se jako by zaplísní nový kořen (viz můj článek o dekoracích)

- někdy se objeví různé malé "breberky", drobní tvorečkové, plavající v akváriu, občas najdete na skle i Nezmara zeleného - a většinou vše časem zase zmizí 

Pokud jste však předem pozorně přečetli všechny mé rady, tak z mých  článků v Radách jste už poučení a nic vás v nově založeném akváriu nevyvede z míry. Také víte, že nyní následuje zabíhání (zajíždění) akvária a že nyní tam ještě ryby dát není vhodné.